urunkat133.jpg
 

Otopark Yönlendirme

Otopark Yönlendirme 

Ultrasonic dedektörler otoparkınızda boş alanları algılar. LED uyarı lambaları araç yeri dolu ise kırmızı, boş ise yeşil renkte yanarak park yeri arayan sürücülerin yön tarif panellerinden boş alanlara yönlendiriyor.

Sistem özürlü sürücüler için mavi renkte yanarak ayrılmış yerleri belirtir misafir ve müşterilere zaman kazandırır bilgisayara kayıt ederek istatik raporları oluşturur.

Ürün Açıklaması
Otoparkların, müşteri memnuniyetini üst seviyeye taşıyan bir hizmet anlayışı ile kontrol altına alınması işidir.Otoparklara gelen araç sahiplerinin boş alan aramakla oldukça büyük bir zaman kaybı yaşadıkları bilinmektedir. yaptığımız sistemle araç sahibi otopark girişine konulacak ana yönlendirme gösterge paneli ile hangi katta kaç boş otopark olduğunu sayı ve görsel olarak görecek ve aracını o istikamete yönlendirerek bulunduğu katta hangi alanda boş alan olduğunu görebilecektir aynı zamanda özel yazılımımız sayesinde park kontrolünü sağlayan kişilerin hangi katta ne kadar boş alan olduğunu tesbit edebileceklerdir. bu sayede gereksiz eleman bulundurmalarına gerek kalmayacaktır .günümüzde alışveriş merkezlerine gelen müşterilerin boş yerleri tesbit edemedikleri için başka alışveriş merkezlerine yöneldikleri bilinmektedir bu kaybı önlemek için geliştirdigimiz bu sistem sayesinde artık müşterileriniz araçlarına rahatlıkla park alanı bulabileceklerdir. Bu kontrol mekanizması noktasal bazlı araç yönlendirme amaçlı sistem ve ilgili ekipmanları ile sağlanır.

PARK YÖNLENDİRME SİSTEMİ

Günümüzde alışveriş merkezlerinin sayılarının artması ile yaşanan rekabet ortamında sunulan hizmetlerin yanı sıra ekstra bazı konforların da sunulması zorunlu hale gelmektedir. Otomobilleri ile AVM'lere gelen tüketicilerin en çok sıkıntı çektikleri konu ise rahat ve hızlı park yeri bulamamaktır. Bu sorunun çözümü için geliştirilen sistemler yavaş yavaş uygulanmaya başlamıştır. Başlangıçta maliyetleri yüksek gibi görünse de AVM'lere müşteri çekmenin yollarından biri olarak görülmeye başladığından artık yeni yapılan AVM lerde projenin başlangıç aşamasında bütçede yerini almaya başlamıştır.

Sistem Nasıl Çalışıyor ?

Her bir park alanına yerleştirilen özel tasarlanmış ultrasonik sensörler aracılığıyla, park alanının dolu ya da boş olduğu tespit edilebilmektedir. Ultrasonik dedektörler monte edildikleri tavan yüksekliğine göre otomatik olarak uyum gösterebilmektedir. Park yeri boşken ultrasonik dedektör, üzerindeki kontak çıkışı ile yeşil renkli flaşörün yanmasını sağlar. Bu durumda Bölge Kontrol ünitesine park yerinin boş olduğu bilgisini gönderir. Bölge kontrol ünitesi aldığı dataya göre dedektörün bulunduğu bölgedeki Gösterge Paneline ve Otopark girişindeki Ana Gösterge Paneline boş park yeri bilgisini gönderir ve bu bilgi Gösterge panellerinde rakamsal olarak görünür. Ultrasonik dedektör altına araç geldiğinde aracı algılayarak üzerindeki kontak çıkışı ile yeşil flaşörün sönüp kırmızı renkli flaşörün yanmasını sağlar. Ve park yerinin dolu olduğu bilgisini Bölge kontrol Ünitesine göndererek yukarıdaki işlemlerin tekrarlanmasını sağlar.

Durum Göstergeleri, mevcut park alanlarının hangi koridorda, hangi katta olduğunu doğru şekilde sürücülere gösterebilmek amacıyla, önemli noktalara yerleştirilirler. Bu şekilde, trafik akışı düzenlenir , sıkışıklık engellenmiş olur.Bu sayede sürücüler otopark alanına girdikleri anda boş park alanlarına hızlı bir şekilde yönlendirilirler, boş park alanı aramak için zaman kaybetmezler.

Tüm sistem, Bölge kontrol üniteleri ve bu ünitelerin bağlı olduğu Ana kontrol ünitesinin bilgisayara bağlanması ile, kontrol edilebilmekte ve izlenebilmektedir. Merkezdeki bilgisayarda çalışan yazılımın kullanılması ile; dolu / boş park alanlarının sayısı, sistemde kullanılan tüm ekipmanların durumu, operatör tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin kayıtları, ve belirli bir gündeki veya zaman diliminde otoparkın herhangi bir otopark katının doluluk oranı bilgileri elde edilebilmektedir. Gerektiğinde istatistiki raporlar çıkarılabilmektedir..

Otopark Çalışanlarına Sağladığı Avantajlar
- Trafik akışını ve Otoparkın performansını mükemmel yapar.

- Trafiğin arttığı zamanlardaki sıkışıklık problemlerini çözer.

- Oldukça basit uygulamalar sayesinde trafiğin rahatça yönlenmesini sağlar gözlemler ve sahip olunan istatistikî bilgiler de göz önünde tutarak Otopark şartlarında meydana gelen değişikliklerin eş zamanlı takip edilebilmesi Otopark yönetimine çok büyük kolaylıklar sağlar.

- Acil durum ya da beklenmedik olaylarla karşılaşıldığında (şu anki doluluk oranı, ayrılmış park alanı bilgisi, halen dolu olup boşaltılması gereken park alanı bilgisi vb.) 

Otopark Yönlendirme Sistemi, aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.

1- Park Boş/Dolu Algılayıcı Ünite: Park yerinde araç olup olmadığını algılar. Her park alanı için bir adet kullanılmak durumundadır.
2- Park Alanı Durum Göstergesi: Park Boş/Dolu Algılayıcı Ünitenin durumunu gösterir. İlgili park yerinde araç varsa kırmızı, araç yoksa yeşil ışık veren bir göstergedir. Her park alanı için bir adet kullanılmak durumundadır.
3- Bölgesel Doluluk Göstergesi (iç alan): Otopark içerisine yerleştirilen ve otoparkın belli kısımlarındaki boş olan park yeri sayısını gösteren led göstergelerdir. Otoparkın yapısına ve projenin kapsamına göre farklı adetlerde kullanılır. Gösterge boyutları da isteğe / ihtiyaca göre değişebilir.
4- Genel Doluluk Göstergesi (dış alan): Otoparkın ana girişine (ya da otoparkın birden fazla kattan oluştuğu durumlarda kat girişlerine) yerleştirilen ve otoparkdaki (ya da ilgili kattaki) boş olan park yeri sayısını gösteren led göstergelerdir. Otoparkın yapısına ve projenin kapsamına göre farklı adetlerde kullanılır. Gösterge boyutları da isteğe / ihtiyaca göre değişebilir.
5- Ara Kontrol Ünitesi: “Park Boş/Dolu Algılayıcı Ünitelerinin” bağlandığı ve bağlı olduğu ünitelerin durumlarını değerlendiren merkez ünitedir. “Bölgesel Doluluk Göstergesi” de bu üniteye bağlanır. Otoparkın yapısına ve projenin kapsamına göre farklı adetlerde kullanılır ancak en az “Bölgesel Doluluk Göstergesi” adedi kadar kullanılmak zorundadır.
6- Ana Kontrol Ünitesi: “Ara Kontrol Ünitelerinin” bağlandığı ve bağlı olduğu ünitelerin durumlarını değerlendiren ana merkez ünitedir. “Genel Doluluk Göstergesi” de bu üniteye bağlanır. Genellikle her otoparkda bir adet kullanılır ancak katlar için ayrı ayrı “Genel Doluluk Göstergesi” kullanılmışsa, aynı adette Ana Kontrol Ünitesi kullanılmalıdır. Talep edilmesi durumunda sistemin bilgisayar bağlantısı da bu üniteler üzerinden gerçekleştirilir.
7- Bilgisayar Yazılımı: Sistemin işleyişiyle ilgili istatistik bilgilerin elde edilebildiği ve gerçek zamanlı olarak otoparkın doluluk oranının görülebileceği bilgisayar yazılımıdır. Talep edilmesi durumunda her sistem için 1 adet kullanılır.

BU PROJE İÇİN LÜTFEN MÜŞTERİ TEMSİLCİMİZLE GÖRÜŞÜNÜZ DETAYLI BİR KEŞİFTEN SONRA UYGUN FİYAT VE KALİTELİ ÜRÜNLERİMİZLE SİZEDE HİZMET VEREBİLİRİZ.

Otopark Yönlendirme Sistemi

Dakikalarca Park Yeri Arama ve Boşa Yakıt Harcama Tarihe Karışıyor

Günümüzde özellikle sayıları hızla artan büyük alışveriş merkezleri ve havaalanları hergün daha fazla tüketiciyi ve yolcuyu kendilerine çekmektedir. Öte yandan AVM’lerin karşılaştıkları en büyük problem otopark alanlarında oluşan yoğun araç trafiği ve artan bekleme süreleridir. Otopark alanlarının boyutlarının büyük, araç kapasitelerinin fazla oluşu, müşterilerin dakikalarca uygun park yeri arayışı içersinde boş yere yakıt harcamalarına ve vakit kaybetmelerine sebep olmaktadır. Bunun yanında park yeri arama sırasında yaşanan stres, alışveriş için AVM’lere gelen ziyaretçileri olumsuz etkilemektedir.

Park Vision tüm bu soruları ortadan kaldıracak piyasadaki en gelişmiş park yönlendirme sistemini sunmaktadır.

Park Vision otopark yönlendirme sistemi, araç park yerlerinin üzerlerine yerleştirilen özel ultrasonik dedektörler sayesinde, park alanında araç olup olmadığını algılayarak merkezi sistem yazılımına geri bildirim yapar. Aynı zamanda sensörlerin yanında bulunan LED lambalar eğer araç var ise veya rezervasyon yapıldıysa kırmızı, boş ise yeşil renkte yanarak, park yeri arayan sürücüleri kolayca yönlendirir. Bunun dışında otoparkın çeşitli noktalara konumlandırılan grafik ve nümerik saha panelleri, katlarda ve koridorlardaki araç sayısı hakkında sürücülere anlık olarak bilgi aktararak, park arama sürelerini en aza indirir.

%100 Müşteri Memnuniyeti

Park Vision park yönlendirme sistemi sayesinde otoparka giriş yapan sürücüler mümkün olan en kısa sürede yorulmadan ve stres yaşamadan mevcut park alanlarına yönlendirilirler. Park alanı içersinde trafik sıkışlığı olmaz, bekleme kuyrukları yaşanmaz. Sürücüler mevcut park alanlara doğrudan yönlendirildikleri için boş yere park yeri aramakla zaman kaybetmez ve yakıt harcamazlar.

Aynı zamanda araçların tüm hareketleri ve konumları sensörler sayesinde algılanıp otopark yazılımına denetlenmek ve raporlanmak üzere aktarılır. Operatörler bu sayede anlık olarak otoparktaki araç miktarını ve konumunu kolayca izleyebilir, günlük, haftalık, aylık ve yıllık istatistiksel raporlama yaparak, otopark alanının genel verimliliğini ölçümleyebilirler. Bu tür veriler tüketici davranışlarını çözümleme açısından özellikle AVM ve benzeri işletmeler için hayati önem taşımaktadır.

Sistem Bileşenleri

1) Araç Algılama Dedektörleri
2) LED Göstergeler
3) CIRPARK Otopark Yönetim Yazılımı
4) Bilgilendirici Paneller
5) Hareketli Araçlar İçin Geçit Sensörleri
6) Kontrol Ekipmanları
7) Kurulum Aksesuarları

 

Otopark Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri, giriş-çıkış yapacak tüm araçların kontrol altına alınması, otopark güvenliğinin sağlanması, park hizmetinin ücretlendirilmesi ve otopark içinde park yeri arayan ziyaretçilerin uygun olan alanlara, iç trafik dinamiklerini bozmayacak şekilde en kısa yoldan ulaşmalarını sağlamak için kullanılır.
Otopark Güvenlik ve Otomasyon Sistemlerinin öncelikli amacı, araç trafik akışının güvenli ve doğru planlamasını sağlayarak sirkülasyonunun hızlandırılabilmesi otoparka araç giriş yaptığı andan itibaren en kısa sürede aracı boş park yerine yönlendirmek ve işletme giderlerinin minimize edilmesi için sisteme ilişkin verilere sahip olabilmektir.
Binaların büyüklükleri, konumu ve kullanıcı sayısı kadar, kullanım amacı da önerilecek sistem için belirleyici bir etkendir.
Rezidans binaları, oteller, alışveriş merkezleri, çok malikli iş merkezleri, binalar, hastaneler, eğitim kurumları ve çok katlı otoparklar birbirlerinden farklı kullanım, güvenlik ve otomasyon gereksinimlerine ihtiyaç duyan yapılardır.
Otopark Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri, diğer güvenlik sistemleri ve üst düzey bina yönetim sistemleri ile entegre olarak bina güvenliğinin kayıt altında tutulmasını sağlayarak işletme maliyetlerini minimuma indirmektedir.
Enerji tasarrufu amacı ile otoparkta belirli zaman dilimlerinde kullanılmayan bölgelere ilişkin gerekli bilgiler, araç yoğunluğuna ilişkin veriler, tanımlanan zaman diliminden daha uzun süre kalan araçlara ilişkin veriler ve otopark doluluk oranına ilişkin bilgiler üst düzey bina yönetim sistemlerine aktarılarak bina güvenliğinin entegrasyonu sağlanmaktadır.
Dünyanın önde gelen Otopark Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri üreticileri ile kurduğumuz çözüm ortaklıkları sayesinde, sistemlerinizi sizin için en uygun yazılım ve donanımı kullanarak tasarlıyor ve kuruyoruz.
Güvenlik gereksinimleriniz, istekleriniz ve diğer bina kontrol sistemleri ile entegrasyon, sizin için kuracağımız sistemi belirlememizde rol oynamaktadır.
Otopark Güvenlik ve Otomasyon Sistemleri ihtiyaçlarınız için en uygun sistemi uygulayabilmemiz amacı ile bir dizi tespit ve değerlendirme çalışması yapılmaktadır.
Tesisiniz ve işletmeniz analiz edilerek, sisteme ilişkin gereksinimleriniz tespit edilir.
Sisteme ilişkin uygulanması düşünülen güvenlik ihtiyaçları görüşülür, binanızdaki sistemlerle entegrasyon gerekliliği ve düzeyi belirlenir.
Sisteme ilişkin optimum çözüm tespit edildikten sonra uygulama projeleri hazırlanır, montaj ve programlama tamamlanarak güvenlik ve sistem işletme personeline gerekli eğitim verilir ve sistem teslim edilir.
Sistemleriniz işletmeye alındıktan sonra da bakım ve servis gereksinimleriniz için teknik servis ekiplerimiz emrinizdedir.
Otopark Güvenlik ve Otomasyon Sistemlerine ilişkin geniş ürün yelpazesi sunuyoruz.
Komple anahtar teslimi optimum çözümler sağlayabilmek amacı ile ürünlerimiz arasında maliyet ve gereksinimler doğrultusunda en uygun seçeneği sizin için oluşturabilmek için farklı ürün grupları bulunduruyoruz.
Otopark Güvenlik Sistemleri
Plaka Tanımlama Sistemleri
Araç altı görüntüleme Sistemleri
Bollard, Araç giriş-çıkış Bariyer Sistemleri
Otopark Ücretlendirme Sistemleri
Otopark Yönlendirme Sistemleri

Tüm Hakları Saklıdır © 2011 AE Bina Teknolojileri
Tasarım Ankara Rehberi  | Yayınlama Ankara Hosting