urunkat86.jpg
 

UTC Otomatik Yangın Söndürme

 

UTC Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

BIM.jpgHer yangın risk taşır ve insan yaşamını tehdit eder. Etkili yangın söndürücü olmadan, siz ve mallarınız çok büyük zarar görebilir ve kapsamlı yenilemeler gerekebilir. Yangın söndürme sistemlerinin amacı yangının neden olacağı cana ve mala gelebilecek zararları en aza indirilmektir. Eğer değerli varlıklarınız yangın riski altında ise her bir saniye çok değerlidir.

Honeywell_Fire_itfaiyeci_yangin.jpgYangının oluşumu oksijen+ısı (kıvılcım)+yanıcı malzeme üçlüsünün birleşimiyle meydana gelmektedir. Yangının söndürülmesi için bu üç etkiden bir tanesini yok ederek veya diğerlerinden ayrılması yeterlidir. Yanıcı malzemenin bazı özel durumlar hariç yok edilmesi veya diğerlerinden ayrılması zor olduğu için genelde diğer iki faktör yangın söndürülmesinde kullanılmaktadır. Petrol ve elektrik yangınları hariç diğer yangınlarda ortam sıcaklığının düşürülesi (SOĞUTMA) ve/veya oksijenin ortamdan ayrılması (BOĞMA) durumunda yangın söndürülmüş olur.

Kidde_Tupler.jpgAE, kıymetli cihaz, ekipman ve bilgilerin proses edilerek saklandığı bilgi işlem merkezleri ve bilgi depolanan arşivlerde, kısaca suyun söndürme etkisinin yeterli görülmediği veya su ile reaksiyona girebilecek maddelerin bulunduğu, depolandığı ve üretildiği hacimlerde kullanılan sabit söndürme sistemlerini uluslar arası yönetmelik ve standartlarla belgelenmiş güvenilir teknoloji ve gazlarla, istenirse çözüme uygun diğer elektronik algılama ve otomasyon sistemlerine entegre ederek tesis etmektedir. Bu sistemin entegrasyonunda her türlü ihtiyaca ve çözüme uygun, değişik tasarım ve büyüklükteki projeleri müşteri tarafından talep edilen işletme senaryosuna, firmamız mühendisleri tarafından tespit edilen risk analizine göre tasarlamakta, hazırladığı optimum cihaz konfigürasyonunu anahtar teslim çözümlerle uygulamaktadır.

Gazli_Sondurme.jpgSabit söndürme sistemlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen otomatik algılama ve söndürme sistemleri elektronik (algılama) ve mekanik (söndürme) olmak üzere 2 ana başlıkta toplanmaktadır. 1987 yılında imzalanan MONTREAL protokolü sonrasında, düşük konsantrasyonda, yüksek etkili, söndürme özelliğine sahip olan HALON 1301 gazının üretimine ozon tabakasına ve çevreye zarar verdiği bildirilerek 1994 yılına kadar kademeli olarak son verilmiştir. Bu tarihten itibaren söndürücü gaz olarak en yaygın kullanımı olanlar; FM 200, FE 13, Argon ve CO2 kullanılmaya başlanmıştır. Ancak otomatik söndürme sistemlerinde "Total Flooding" uygulamalarında kullanılan her bir gazın avantaj ve dezavantajları vardır. Dolayısı ile sistem tasarlanırken, taleplerin ne olduğu gözden geçirilmeli ve buna uygun gaz seçimi yapılmalıdır. Alternatif temiz gaz olarak tanımlanmış gazlar aşağıda kısaca özetlenmiştir.

 

Yangın Söndürme Kontrol Sistemi
FM200 Gazlı Söndürme Sistemi
Davlumbaz Söndürme Sistemi
Sprinkler Sulu Söndürme Sistemi
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 AE Bina Teknolojileri
Tasarım Ankara Rehberi  | Yayınlama Ankara Hosting