urunkat49.jpg
 

Edwards EST Yangın Algılama Sistemi


UTC Climate, Controls & Security’nin Edwards EST-3 yangın paneline ait UL & EN54 onaylı akıllı Signature serisi dedektörler, mikro işlemcilerine önceden yüklenmiş farklı yangın tiplerindeki duman karakteristiklerine uygun algoritmalar sayesinde ancak gerçek yangın koşulu oluştuğunda uyarı vermektedir.

Binalarda ve endüstriyel tesislerde kullanılan yangın algılama sistemlerinin hatalı alarmlara karşı duyarlı olması beklenmektedir; bunun başlıca sebebi hatalı alarmların neticesinde ortaya çıkan iş gücü ile oluşan gelir kaybının önlenmesidir. Avrupa’da her tesiste bulunan yangın panelinin telefon hatları veya GPRS üzerinden doğrudan itfaiye teşkilatına bağlı olması neticesinde itfaiyenin - haber verilmeksizin - doğrudan tesise hareket etmesi hatalı alarm konusuna verilen önemi daha da artırmaktadır.UTC Climate, Controls & Security’nin Edwards EST-3 yangın paneline ait UL & EN54 onaylı akıllı Signature serisi dedektörler, mikro işlemcilerine önceden yüklenmiş farklı yangın tiplerindeki duman karakteristiklerine uygun algoritmalar sayesinde ancak gerçek yangın koşulu oluştuğunda uyarı vermektedir. Alarm kararının yangın paneli yerine dedektörünün kendisi tarafından doğru bir şekilde verilebilmesi de müdahale zamanı açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Ölçeklenebilir yapı ve dağıtılmış sistem mimarisi
EST-3 yangın alarm panelleri bir network içerisinde toplam 64 panele kadar genişleyebilir. Böylece metro hatları, havaalanları, çok katlı binalar, kampüs uygulamaları ve endüstriyel tesis gibi algılamanın doğru ve hızlı yapılması gerektiği büyük ölçekli uygulamalar için en doğru çözümü sunar. Toplamda 160 bin dedektör & saha modülü bir sistem içerisinde çalışabilmektedir.

125 Dedektör + 125 Modül
EST-3 yangın alarm paneline ait bir çevrime (loop) 125 dedektör ve 125 modül bağlanabilmektedir. Rakiplerine göre sahip olduğu bu üstünlük ve dağıtılmış mimarisi sayesinde bir çevrim üzerinde daha fazla cihazın bağlantısına izin verebilmektedir. Böylece yangın alarm paneli ile sahadaki cihazlar arasında fazla kablolamanın ve maliyetlerin önüne geçilmektedir.

Entegre sesli tahliye ve kitlesel sesli bildirim
EST-3 yangın panelleri içerisinde kullanılabilen NFPA uyumlu bölge amfileri, acil durumlarda tesis içerisindeki personeli ve ziyaretçileri anonslar ile acil çıkışlara yönlendirilebilmektedir. Yangın alarmı gelen kata acil tahliye anonsu ile komşu katlara yapılan uyarı anonsları sayesinde kaçış yollarında oluşabilecek yığılmaların ve bundan dolayı oluşacak can ve mal kayıplarının önüne geçilmektedir. Bu altyapının sağlamış olduğu bir başka avantaj ise son yıllarda yurtdışındaki bazı üniversiteler ve askeri tesislerde gördüğümüz terorist ya da kimyasal/biyolojik silah saldırısı gibi acil durumlarda, tesis içerisindeki insanları kitlesel olarak merkezden doğru bir şekilde anonslar ile yönlendirebilmek amacıyla kullanılmaya başlanılmış ve NFPA içerisinde Mass Notification başlığı altında standartlaştırılmıştır.

CO algılama
Konut, otel, hastane ve endüstriyel tesislerde duman ve ısının algılanmasının haricinde karbonmonoksit (CO) algılaması da büyük önem taşımaktadır. EST-3’nin yeni SIGA2 serisi akıllı dedektörleri ile tek bir dedektör üzerinde bulunan çoklu sensörler duman, ısı ve CO algılaması yapabilmektedir. Bu algılama tipleri gündüz ve gece modlarında ayrı öncelikler ile çalışabilmektedir.

Facility Commander Wnx Entegre Güvenlik Sistemi

Entegrasyon Platformu
Günümüz şartlarında CCTV, geçiş kontrol ve hırsız alarm sistemlerinin yönetiminin tek bir yazılım kullanılarak yapılması istenmektedir. Facility Commander Wnx Entegre Güvenlik Platformu bu sistemlere ilave olarak EST-3 yangın algılama sistemi entegrasyonunu da desteklemektedir.

Ölçeklenebilir
FCWnx küçük ve orta ölçekli işletmelere ilave olarak farklı ülkelerde/şehirlerde ofisleri bulunan büyük ölçekli firmalara uygun sistem çözümleri de sunar. Tek sunucu ve çoklu sunucu içeren konfigürasyonlarda yedekleme (redundancy) özelliği sayesinde sistemin sürekli ayakta kalmasını garanti ederek, doğru raporlamanın yapılmasını sağlamaktadır. Desteklediği diller arasında Türkçenin de olması operatörler için büyük kolaylıklar sağlar.

Power over Ethernet (PoE) Kartlı Geçiş Kontrol Paneli
DirecDoor klasik kartlı geçiş kontrol panellerinden farklı olarak Power over Ethernet (PoE) teknolojisini desteklemektedir. Böylece genelde zayıf akım odalarında olması zorunlu olan kontrol panellerinden farklı olarak, asma tavan içerisine montaja imkan tanır ve bu özelliği ile özellikle kablolama, kurulum ve işletme maliyetleri açısından ciddi avantajlar sağlar.

Çoklu teknoloji kart okuyucuları
FCWnx çoklu teknoloji kart okuyucular sayesinde hem akıllı kartların hem de proximity kartların aynı anda tek bir cihazdan okunup yetkilendirilmesine izin vermektedir. Böylece belli zaman sonra akıllı kart teknolojisine geçmek isteyen işletmeler, eski kartlarını muhafaza ederek önerilen yeni okuyucular ile bu geçişi sağlayabilmektedir.

Edwards_Ads__z.jpg

UTC 2X Akilli Adresli Yangın Algılama Paneli
Akıllı Adreslenebilir Optik Duman Dedektörü
Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik
Akıllı Adreslenebilir ROR Isı Dedektörü
Akıllı Adreslenebilir Kombine Dedektör
Akıllı Adresli Yangın Alarm Butonu
Kanal tipi duman dedektörü ünitesi
Akıllı Adreslenebilir Işın Tipi Duman Dedektörleri
Kontrol ve İzleme Amaçlı Giriş/Çıkış Modülleri
Kablo Tipi Lineer Isı Dedektörleri
Hava Örneklemeli Hassas Algılama Sistemi
UTC 2X Akıllı Adresli Tekrarlama Panelleri
UTC FP2000 Akıllı Adresli Yangın Paneli
FP1200 Akıllı Adresli Kontrol Paneli
UTC Akıllı Adresli Detektörler
UTC Akıllı Adreslenebilir Yangın Uyarı Butonu
UTC Akıllı Adresli Modüller
UTC GENESİS Serisi Siren ve Flaşörler
Edwards EST Yangın Algılama Sistemi
UTC Adreslenebilir Remote LED İndikatör
UTC Yangın & Güvenlik Sistemleri
Yangın Algılama Sistemi Şartnamesi
UTC Advisor Entegre Yönetim Yazılımı
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 AE Bina Teknolojileri
Tasarım Ankara Rehberi  | Yayınlama Ankara Hosting